Ostatnie lata zmuszały nas do ciągłego namysłu nad domem. I to zarówno tym rozumianym jako najbliższa i osobista przestrzeń, jak i tym, który ma wymiar planetarny. W pandemii poczułyśmy nasze domy – ich mocne i słabe strony. Dowiedzieliśmy się też wiele o naszych potrzebach i oczekiwaniach, jakie względem domów mamy. Potem przyszła wojna i trzeba się było tymi domami podzielić. To jednak sprawiło, że zaczęłyśmy sobie zadawać pytanie czy nasz kontynentalny dom – Europa na pewno chce być twierdzą? A jeśli tak, to czy nie podkopuje w ten sposób fundamentów, na których stoi? Wszystkie te pytania nabierają pilnej aktualności w kontekście problemów jakie sprowadziliśmy na nasz planetarny dom czyli Ziemię. Oikos znaczy dom – to w tym greckim słowie tkwi swoimi korzeniami przedrostek “eko”. To dom właśnie łączy ekonomię – sztukę zarządzania nim z ekologią – wiedzą o nim. W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów?

 

„Pisarze i pisarki to gatunek wędrowny, podróż jest często warunkiem niezbędnym do tego by powstał
tekst. W Instytucie Reportażu wiemy o tym doskonale – zajmujemy się tym już od blisko piętnastu lat. Organizujemy festiwal Miedzianka Po Drodze w wędrownej formie, bo tylko dzięki niej jesteśmy w stanie przywozić ambitne, literackie wydarzenie do publiczności. I mamy przy tym znakomitą zabawę. Wyczekuję sierpnia, by znów wyruszyć z Miedzianką w drogę!”

Mariusz Szczygieł,
prezes Fundacji Instytut Reportażu

 

„Wiele da się w czasie takiego festiwalu zaplanować, ale z pewnością nie da się zaplanować atmosfery. A ona i tak jest zawsze cudowna – tyle, że to jest akurat zasługa wyłącznie naszej publiczności – tak lokalnej, jak to tylko możliwe. Ona nigdy nie zawodzi”

Filip Springer
dyrektor programowy festiwalu

 

„Zawsze jest mi po drodze z ludźmi ciekawymi świata, z tymi, którzy potrafią się zatrzymać, żeby ten świat zobaczyć i usłyszeć. Najczęściej to osobnicy i osobniczki, którzy nie potrafią długo usiedzieć w jednym miejscu, lubią sprawdzać, co kryje się za rogiem. Dlatego po raz kolejny wyruszam w trasę z festiwalem Miedzianka PoDrodze”

Weronika Wawrzkowicz
Radio Nowy Świat

 

Festiwal Miedzianka Po Drodze to wyjątkowe spotkanie z książkami i krajobrazem, jedyny w Polsce wędrowny festiwal literacki o sprawdzonej formule i unikalnym charakterze.
W latach 2017-2019 festiwal miał charakter stacjonarny i odbywał się w opisanym przez Filipa Springera dolnośląskim miasteczku wymazanym z powierzchni ziemi na skutek zniszczeń górniczych. Po pandemicznej przerwie, w 2022 roku impreza wyruszyła w podróż. Pod koniec tamtego lata odwiedziliśmy siedem miast – Gliwice, Racibórz, Nysę, Opole, Złoty Stok, Pleszew i Sierosław pod Poznaniem. W każdym z nich odbyły się spotkania z pisarkami i pisarzami, koncerty, spektakle i warszawy. Wędrowny festiwal odzyskał swój lokalny charakter ale dzięki obecności w internecie i współpracy z ogólnopolskimi mediami zachował kontakt z publicznością w całym kraju.

Pierwsza, wędrowna edycja Miedzianki była eksperymentem. Dziś możemy powiedzieć, że był to eksperyment udany. Dlatego znów wyruszamy w podróż. Tym razem jednak postanowiliśmy się ograniczyć w naszej podróży do jednego regionu – jest nim Śląsk. Festiwal zacznie się w sobotę, 26 sierpnia w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem kameralnych, multidyscyplinarnych spacerów krajoznawczych. W niedzielny poranek (27 sierpnia) festiwalowa kolumna zjawi się w Gliwicach, gdzie rozpocznie się otwarta dla szerszej publiczności część imprezy. To tutaj właśnie odbędą się pierwsze spotkania z pisarkami i pisarzami, spektakl, koncert i wydarzenia towarzyszące. Od tego dnia, przez cały następny tydzień festiwal Miedzianka po Drodze będzie wędrował przez aglomerację górnośląsko – zagłębiowską organizując każdego popołudnia literackie wydarzenia. Chcemy, by dawały one możliwość spokojnego kontaktu publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami.

Wędrowna forma festiwalu sprawdziła się doskonale w ubiegłym roku i pozwoliła nam dotrzeć z imprezą do publiczności, która nie odwiedziłaby Miedzianki w jej stacjonarnej formie. To kluczowy element festiwalu – naszą ambicją jest przywożenie ambitnej imprezy literackiej do publiczności.

Festiwal jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na literaturę bez względu na gatunek. Choć jego organizatorem jest Instytut Reportażu, to w programie nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami. Tematem tegorocznej edycji festiwalu będzie oikos [οἶκος] czyli dom. Nie sposób też przecenić krajoznawczego waloru tak sformatowanej imprezy. Zakorzenienie w krajobrazie to znak firmowy Miedzianki Po Drodze. W poprzedniej edycji udało nam się zorganizować wydarzenia w kolejowej zajedni, naturalnym, skalnym amfiteatrze, ogrodach miejscowej biblioteki i najpiękniejszym, gliwickim parku. Precyzyjnie wybieramy wraz z gospodarzami goszczących nas miast lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych. Chcemy by te miejsca najwięcej opowiadały szerszej publiczności o krainie którą przemierza festiwal.